Hoppa till sidans innehåll

DM-Deltagare


1987 Vara Minior Bugg 1:a Tomas Svensson Lotta Bertilsson
      Dubbelbugg 1:a Martin karlsson Nina Torstensson
            Anna Hammarstrand
      Jitterbug 1:a Tomas Svensson Lotta Bertilsson
      Rock´n´roll 1:a Tomas Svensson Lotta Bertilsson
    Ungdom Bugg 1:a Tommy Arvidsson Liselotte Johansson
      Dubbelbugg 1:a Tommy Arvidsson Liselotte Johansson
            Camilla Lindberg
      Rock´n´roll 1:a Mattias Svensson Jihanns Svensson
    Junior Bugg  1:a Andreas Gustavsson Camilla Lindberg
      Jitterbug 1:a Andreas Sandtröm Annelie Svensson
      Rock´n´roll 1:a Per Tryborn Maria Svensson
    Många fler medaljer, inget specificerat, endast mästarna namngivna
             
1988 ? Minior Bugg 1:a Tomas Svensson Lotta Bertilsson
      Dubbelbugg 1:a Tomas Svensson Lotta Bertilsson
            Maria Ekholm
      Jitterbug 1:a Tomas Svensson Lotta Bertilsson
    Ungdom Bugg 1:a Tommy Arvidsson Liselotte Johansson
      Jitterbug 1:a Andreas Sandström Annelie Svensson
    Junior Bugg 1:a Henrik Johansson Diana Abelsson
      Dubbelbugg 1:a Per Tryborn Maria Svensson
            Cecilia Karlsson
    Många fler medaljer, inget specificerat, endast mästarna namngivna
             
1989 ? Minior Dubbelbugg 1:a Tomas  Svensson Lotta Bertilsson
            Maria Ekholm
      Jitterbug 1:a Andreas Nord Maria Ekholm
      Rock´n´roll 1:a Tomas  Svensson Lotta Bertilsson
    Ungdom Rock´n´roll 1:a Per Tryborn Maria Svensson
    Junior Dubbelbugg 1:a Martin Karlsson Nina Torstensson
            Anna Hammarstrand
    Troligen fler medaljer, inget specificerat, endast mästarna namngivna
             
1990 Hjo Många mästare, inget specificerat, inga namn  
             
1991 Dalsjöfors Ungdom Rock´n´roll 1:a Daniel Johansson Ellinor Karlsson
    Junior Dubbelbugg 1:a Daniel Toresson Sara Källqvist
            Kajsa Abelsson
      Rock´n´roll 1:a Per Tryborn Maria Svensson
    Troligen fler medaljer, inget specificerat, endast mästarna namngivna
             
1992 Falköping Ungdom Rock´n´roll 1:a Anders Abelsson Ida Kjällqvist
    Junior Dubbelbugg 1:a Daniel Toresson Sara Källqvist
            Kajsa Abelsson
      Rock´n´roll 1:a Daniel Johansson Sara Källqvist
    Troligen fler medaljer, inget specificerat, endast mästarna namngivna
             
1993 Ulricehamn Junior Rock´n´roll 1:a Per Tryborn Lotta Bertilsson
    Senior Dubbelbugg 1:a Martin Karlsson Nina Torstensson
            Anna Hammarstrand
    Troligen fler medaljer, inget specificerat, endast mästarna namngivna
             
1994 Tidaholm Junior Dubbelbugg 1:a Martin Karlsson Nina Thorstensson
            Anna Hammarstrand
    Junior Rock´n Roll 1:a Daniel Thoresson Sara Källqvist
        2:a Anders Abelsson Ida Källqvist
        3:a Tomas Svensson Maria Ekholm
    Junior Boogie Woggie 2:a Anders Abelsson Ida Källqvist
    Vuxen Rock´n Roll 1:a Martin Karlsson Jenny Andersson
             
1995 Vara Junior Rock´n Roll 2:a Anders Abelsson Ida Källqvist
        3:a Tomas Svensson Maria Ekholm
    Vuxen Bugg 1:a Daniel Johansson Liselotte Johansson
        2:a Martin Karlsson Jessica Nordström
    Troligen fler deltagare utanför pallplaceringar  
             
1996 Alingsås Junior Rock´n Roll 1:a Anders Abelsson Ida Källqvist
        2:a Tomas Svensson Maria Ekholm
    Vuxen Dubbelbugg 1:a Martin Karlsson Nina Thorstensson
            Anna Hammarstrand
      Rock´n Roll Uppv. Martin Karlsson Jenny Andersson
      Boogie Woggie 1:a Daniel Thoresson Sara Källqvist
             
1997 ? Junior Dubbelbugg 4:a Niklas Fransson Lisa Östergaard
      Rock´n Roll 2:a Andreas Bäck Frida Mellegård
      Boogie Woggie 2:a Niklas Fransson Julia Nordström
    Vuxen Bugg 4:a Daniel Johansson Liselotte Johansson
      Boogie Woggie 3:a Daniel Thoresson Sara Källqvist
    Troligen fler deltagare utanför pallplaceringar  
             
1998 Herrljunga Junior Rock´n Roll 3:a Daniel Köhlqvist Stina Hasselström
    Vuxna Dubbelbugg 1:a Ingemar Önnerås Frida Hagström
            Anna Schylberg
      Rock´n Roll Uppv Martin Karlsson Josefin Magnusson
             
1999 Skara Junior Dubbelbugg 1:a Patrik Gustafsson Stina Hasselström
            Emmy Östergaard
        2:a Henrik Frii Therese Granberg
            Malin Ekholm
      Jitterbug 2:a Henrik Frii Jenny Lennartsson
      Rock´n Roll 2:a Daniel Köhlqvist Stina Hasselström
    Vuxen Dubbelbugg 3:a Rikard Johansson Linda Göransson
            Johanna Johansson
             
2000 Falköping Ungdom (inofficiellt DM) Bugg 1:a Johan Carlsson Therese Löfgren
        2:a Albin Ekbäck Emelie Haraldsson
      Jitterbug 3:a Johan Carlsson Therese Löfgren
    Junior Dubbelbugg 2:a Henrik Frii Therese Granberg
            Malin Ekholm
        3:a Albin Ekbäck Frida Mellegård
            Emelie Haraldsson
      Rock´n Roll 3:a Daniel Köhlqvist Stina Hasselström
    Vuxen Dubbelbugg 1:a Rikard Johansson Linda Göransson
            Johanna Johansson
             
2001 Vara Junior Bugg 1:a Daniel Köhlqvist Stina Hasselström
        5:a Albin Ekbäck Emelie Haraldsson
        6:a Johan Carlsson Therese Löfgren
      Rock´n Roll 3:a Albin Ekbäck Emelie Haraldsson
    Vuxen Bugg 3:a Ingemar Önnerås Maria Erkenstam
        7:a Henrik Frii Jenny Lennartsson
        7:a Henrik Finn Hansson Angelica Önnerås
      Dubbelbugg 1:a Henrik Frii Therese Granberg
            Malin Ekholm
        2:a Rikard Johansson Linda Göransson
            Johanna Johansson
      Boogie Woogie 2:a Max Dahlbom/SKR Johanna Johansson
             
2002 Götene Junior Bugg 4:a Daniel Köhlqvist Stina Hasselström
        6:a Johan Carlsson Therese Löfgren
      Lindy Hop 3:a Johan Carlsson Therese Löfgren
      Rock´n Roll 1:a Albin Ekbäck Emelie Haraldsson
        4:a Jimmy Svensson Mirjam Lundgren
    Vuxna Lindy Hop 1:a Max Dahlbom/SKR Linda Göransson
      Boogie Woogie 2:a Max Dahlbom/SKR Johanna Johansson
             
2003 Borås Junior Bugg 1.a Johan Carlsson Therese Löfgren
    Vuxen Dubbelbugg 5:a Daniel Köhlqvist Therese Granberg
            Therese Löfgren
    Vuxen Lindy Hop 1:a Max Dahlbom/SKR Linda Göransson
    Vuxen Boogie Woogie 1:a Max Dahlbom/SKR Johanna Johansson
             
2004 Svenljunga Junior Bugg 1:a Johan Arvidsson Sofia Edling
        2:a Daniel Svensson Madelene Ekblad
      Dubbelbugg 3:a Daniel Svensson Elisabeth Lindström
            Cecilia Olsbränning
      Boogie Woogie 3:a Daniel Svensson Elisabeth Lindström
    Vuxen Bugg 10:a Johan Carlsson Therese Löfgren
      Dubbelbugg 3.a Daniel Köhlqvist Therese Granberg
            Therese Löfgren
      Lindy Hop 2:a Johan Carlsson Therese Löfgren
      Boogie Woogie 1:a Max Dahlbom/SKR Johanna Johansson
             
2005 Skara Junior Bugg 6:a Daniel Svensson Elisabeth Lindström
        8:a Johan Arvidsson Sofia Edling
        16:e Robin Björklund Angelica Hermansson
      Boogie Woogie 2:a Johan Arvidsson Sofia Edling
        3:a Daniel Svensson Elisabeth Lindström
    Vuxen Bugg 8:a Johan Carlsson Therese Löfgren
      Boogie Woogie 2:a Rickard Ekstrand/DKB Johanna Johansson
      Lindy Hop 2:a  Johan Carlsson Therese Löfgren
             
2006 Skövde Junior Bugg 2.a Johan Arvidsson Sofia Edling
        6.a Johannes Lindh/SOG Elisabeth Lindström
             
2007 Vara Junior Bugg 2:a Kim Rönnbrandt Elisabeth Lindström
        6:a Andreas Agrell Caroline Wall
        7:a Jesper Björklund Susanna Falk
        10:a Henrik Karlsson Lovisa Rahm
        16:e Alexander Gilbertsson Rebecka Gilbertsson
        16:e Christoffer Carholt Carolina Carholt
      Dubbelbugg 3:a Christoffer Carholt Carolina Carholt
            Rebecka Gilbertsson
        4:a Andreas Agrell Caroline Wall
            Elisabeth Lindström
      Rock´n Roll 2:a Emil Johansson Moa Kedner
    Vuxen Bugg 3:a Johan Arvidsson Johanna Johansson
      Lindy Hop 2:a Rickard Ekstrand/DKB Johanna Johansson
      Boogie Woogie 1:a Rickard Ekstrand/DKB Johanna Johansson
             
2008 Herrljunga Junior Bugg 5:a Christoffer Carholt Carolina Carholt
        8:a Robin Andersson Victoria Järkeborn
        12:a Simon Ringman Anna Arvidsson
        18:e Daniel Agrell Susanna Falk
    Vuxen Bugg 3:a Kim Rönnbrandt Elisabeth Lindström
        13:e Henrik Skoogh/BDF Johanna Johansson
      Boogie Woogie 4:a Kim Rönnbrandt Elisabeth Lindström
             
2009 Alingsås Junior Bugg 10:a Jacob Berggren Madeleine Holmlind
        10:a Daniel Agrell Anna Arvidsson
        14:e Tommy Falk Jennifer Andersson
        14:e Christoffer Carholt Carolina Carholt
      Dubbelbugg 1:a Christoffer Carholt Carolina Carholt
            Rebecka Gilbertsson
        3:a Daniel Agrell Anna Arvidsson
            Victoria Järkeborn
    Vuxen Bugg 4:a Johan Arvidsson Susanna Falk
    Senior Bugg 8:a Christer Falk Ulla-Karin Falk
             
2010 Mariestad Junior Bugg 3:a Jacob Berggren Madeleine Holmlind
        9:a Daniel Agrell Rebecka Gilbertsson
        11:a Tommy Falk Jennifer Andersson
      Dubbelbugg 1:a Daniel Agrell Anna Arvidsson
            Madeleine Holmlind
      Boogie Woogie 3:a Tommy Falk Jennifer Andersson
    Vuxen Bugg 12:a Christoffer Carholt Carolina Carholt
        12:a Johan Arvidsson Susanna Falk
        18:e Simon Ringman Anna Arvidsson
      Dubbelbugg 3:a Christoffer Carholt Carolina Carholt
            Rebecka Gilbertsson
    35+ Bugg 1:a Christer Falk Ulla-Karin Falk
        11:a Lars Agrell Birgitta Friesjö/SOG
             
2011 Ulricehamn Vuxna Bugg 11:a Simon Ringman Anna Arvidsson
        13:e Jacob Berggren Madeleine Holmlind
        19:e Mikael Larm Angelica Andersson
      Dubbelbugg 2:a Daniel Agrell Anna Arvidsson
            Madeleine Holmlind
      Lindy Hop 2:a Simon Ringman Anna Arvidsson
      Boogie Woogie 6:a Daniel Agrell Anna Arvidsson
        7:a Jacob Berggren Madeleine Holmlind
    35+ Bugg 4:a Christer Falk Ulla-Karin Falk
             
2012 Götene Vuxen Bugg 7:a Jacob Berggren Madeleine Holmlind
        15:e Tommy Falk Jennifer Andersson
      Boogie Woogie 3:a Tommy Falk Jennifer Andersson
    35+ Bugg 4:a Christer Falk Ulla-Karin Falk

Uppdaterad: 30 DEC 2013 18:33


Välkommen till
Vara
Idrottshistoriska Sällskap

och
Kålles Rekord-Magasin

 

 

Besök sedan 180720 

Postadress:
Vara Idrottshistoriska Sällskap
Carl-Owe Johanssonm, Kållegården 1
534 92 Tråvad

Kontakt:
Tel: +4651214012
E-post: This is a mailto link

Se all info