Hoppa till sidans innehåll

Historia - Ort för ort


Figurerna ovan föreställer några av våra mest framgångsrika idrottare. Nämligen Erik Karlsson, Oscar Lekander, Kenneth Bäcklund, Rune Andersson och Rudolf Svensson.

Se historia och bilder för respektive ort genom att klicka på dess namn i spalten till vänster.

Här följer en förteckning över idrottsföreningar som under åren funnits i kommunen. Föreningarna finns dessutom uppräknade under respektive ort i spalten till vänster. De föreningar som inte är länkade har vi än så länge ingenting om.

Namn, Bildande år, sektioner, ev upplösnings år:

Arentorp Helås Fotbollsklubb 2009 Fotboll
Arentorps Bordtennisklubb Bordtennis
Arentorps Sportklubb 1947 Fotboll

Banans Idrottsförening Ungdomsförening 
Bitterna Bordtennisklubb Bordtennis 
Bitterna Idrottsförening 1929 Fotboll 
Bowlingklubben Allé 1974 Bowling 
Bowlingklubben Vano 2001 Bowling 

Edsvära Bordtennisklubb 1953 Bordtennis 
Edsvära Gymnastikförening Gymnastik 
Edsvära Idrottsklubb 1929 Fotboll 
Edsvära Motocrossklubb 2005 Motocross
Edsvära Skol-Idrottsförening Skolidrott 
Edsvära Skytteförening 1901 Skytte 
Edsvära/N. Vånga Fotbollförening 2000 Fotboll
Elings Bordtennisklubb 1957 Bordtennis 
Elings Bordtennisklubb 1965 Bordtennis 
Elings Idrottsförening 1923 Fotboll 
Elings Idrottsklubb (IK Elmer) 1929 Fotboll (namnbyte 1943) 
Elings Skytteförening 1908 Skytte 1976

Fyrunga Idrottsförening 1941 Fotboll 
Fyrunga Skytteförening 1890 Skytte 
Fyrungaortens Skytteförening 1938 Skytte 

Helås Bordtennisklubb Bordtennis 
Helås Idrottsförening 1933 Fotboll 
Helås Skol Idrottsförening Skolidrott 
Hornborga-Vedum Folkskolas IF tidigt 30-tal Skolidrott 
Horshaga Sportklubb 2003 Motorsport inomhus 
Håkantorps Idrottssällskap 1931 Fotboll 
Hällums Idrottsförening Fotboll 

Idrottsklubben Fram, Önum 1937 Friidrott 1938
IFK Önum (IFK Emtunga) 1921 Fotboll (namnbyte till IFEK 1928) 

JK10 IF 2010 Fotboll
Junga Bowlingklubb Bowling 
Jungs Bandyklubb 1954 Bandy 1982
Jungs Bordtennisklubb 1945 Bordtennis 1957
Jungs Bouleklubb 1999 Boule 
Jungs Idrottsförening 1922 Fotboll 
Jungs Skytteförening 1900 Skytte 1930

Kvänums Bowlingklubb 2005 Bowling 
Kvänums Gymnastikförening 1936 Gymnastik 
Kvänums Idrottsförening 1926 Fotboll 
Kvänums IF 1921 Fotboll 
Kvänums Korp IF Korpidrott 
Kvänums Kv. Gymnastikklubb 1936 Gymnastik 
Kvänums Simsällskap Simning 
Kvänums Skateklubb 2006 Skate 
Kvänums Skytteförening 1901 Skytte 
Kvänums Tennisklubb 1959 Tennis 

Larvs Fotbollsklubb 1934 Fotboll, bordtennis 
Larvs Skytteförening 1900 Skytte 
Larvsortens Skyttegille 1904 Skytte 
Levene Dart
Levene Skytteförening 1937 Skytte 
Levene/Skogslunds IF 2001 Fotboll 
Levenebygdens Ridklubb 1988 Hästsport
Longs Gymnastik-& Idrottsförening 1927 Fotboll 1943
Lundby Lek & Idrottsförening LULI 1966 Korpidrott 
Lundbyskogens Ridklubb 1998 Ridning 
Längjums Bordtennisklubb 1952 Bordtennis 1966
Längjums Gymnastikförening 1964 Gymnastik 
Längjums Idrottsförening 1922 Fotboll 1928
Längjums Idrottssällskap 1932 Fotboll 1958
Längjums Skol-Idrottsförening Skolidrott 
Längjums Skytteförening 1908 Skytte 

Malmgrens FF Fotboll

N. Vånga Bordtennisklubb 1964 Bordtennis 
N. Vånga Skolas Idrottsförening Skolidrott 
N. Vånga Skytteförening 1900 Skytte 
Naums Bordtennisklubb 1953 Bordtennis 
Naums Skytteförening 1902 Skytte 1908
Naums Sportklubb 1940 Fotboll 2002
Norra Vånga Bollklubb 1927 Fotboll 
Orienteringsklubben Manhem 1940 Orientering 

Piratens Idrottsförening (ungdom) 1961 Ungdomsidrott 
Pistolklubben Hjorten 1967 Pistolskytte 

Ryda Idrottsklubb 1921 Fotboll 
Ryda Skidklubb 1940 Skidor, orientering 
Ryda Skytteförening 1904 Skytte 1925
Rydaortens Skytteförening 1938 Skytte 
Ryds Idrottsförening Fotboll 1965

S. Kedums Skytteförening 1904 Skytte 
S. Lundby Allmäna Idrottsförening 1932 Fotboll 1938
S. Lundby Bordtennisklubb 1953 Bordtennis 
S. Lundby Skol-Idrottsförening Skolidrott 
S. Lundby Skytteförening 1900 Skytte 
Skarstad Bollklubb 1928 Fotboll 
Skarstads Bordtennisklubb Bordtennis 
Skårs AIS/Skogslunds IF 1934 Fotboll (namnbyte 1949) 
Skårs Idrottsförening 1925 Fotboll 1933
Slättens Boulister 1982 Boule 
Slättens Bowlingsällskap Bowling 
Slättlanda Modellflygklubb 2005 Modellflyg 
Sparlösa Skarpskytteförening 1890 Skytte 1920-30
Sparlösa-Slädene Gymnastikklubb 1964 Gymnastik 1993
St. Levene Bordtennisklubb Bordtennis 
St. Levene Idrottsklubb 1918 Fotboll 
St. Levene Tennisförening 1973 Tennis 

Triangelns HIF (Vara HKIF) 1993 Handikappidrott 
Tråvads Bordtennisklubb 1947 Bordtennis 1954
Tråvads Bouleklubb 1992 Boule 
Tråvads Gymnastikförening 1927 Gymnastik 1944
Tråvads Idrottsförening 1925 Fotboll 1939
Tråvads Idrottsförening 1944 Fotboll 
Tråvads Kvinnliga Gym-förening 1965 Gymnastik 1980
Tråvads Skytteförening 1900 Skytte 
Tråvads Tennisklubb 1970 Tennis 
Trävattna-Ryds Idrottsförening 1932 Fotboll 1934
Tumlebergs Bollklubb 1924 Fotboll 
Tumlebergs Bordtennisklubb 1949 Bordtennis 1984
Tumlebergs Skol-Idrottsförening Skolidrott 

Ulvstorps Idrottssällskap 1946 Fotboll 
Ulvstorps Skol-Idrottsförening Skolidrott 

Vallens Idrottsklubb Ungdomsförening 
Vara Bordtennisklubb C:a 1941-42 Bordtennis 1969
Vara Bowlingklubb 1971 Bowling 
Vara Boxningsklubb 1981 Boxning 
Vara Bågskytteklubb Svarta Fjädern 1954 Bågskytte 
Vara Cykelklubb 1932 Cykel 
Vara Folkskolas Idrottsförening Skolidrott 
Vara Gymnastik & Idrottsförening 1919 Fotboll 1925
Vara Gymnastikförening 1930 Gymnastik 
Vara Handbollsklubb 1969 Handboll 
Vara Idrottsförening 1906 Fotboll 1917
Vara Idrottshistoriska Sällskap 2003 Allmän idrottshistoria 
Vara Innebandyklubb 1991 Innebandy 
Vara Klätterklubb 2003 Klättring 
Vara Korp IF 1965 Korpidrott 
Vara Motorklubb 1923 Bilsport 
Vara Samrealskolas IF Skolidrott 
Vara Skyttegille 1891 Skytte 
Vara Sportklubb 1926 Fotboll 
Vara Sportskytteklubb Skytte 
Vara Tennisförening 1924 Tennis 
Vara Volleybollklubb 1963 Volleyboll 
Vara-Bjertorp Golfklubb 1987 Golf 
Varabygdens Friidrottsklubb 2008 Friidrott
Varabygdens Simsällskap 1971 Simning
Varaortens Fotbollsdomarklubb 1954 Fotbollsdomare 
Varaortens Ryttarförening 1976 Ridning 
Varaortens Ungdomsallians 1979 Ungdomsfotboll 
Varaslättens Buggare 1984 Dans 
Varaslättens Fotbollallians 1964 Fotboll 
Varaslättens Ishockeyklubb 1969 Ishockey 1974
Varatraktens Fotbollallians 1941 Fotboll 1953
Vedum-Larvs Skytteförening 1968 Skytte 
Vedums Allmäna Idrottssällskap 1932 Fotboll 
Vedums Bollklubb 1931 Fotboll 
Vedums Bordtennisklubb 1960 Bordtennis 
Vedums Folkskolas Idrottsförening Skolidrott 
Vedums Gymnastikförening 1964 Gymnastik 
Vedums Gymnastiksällskap Gymnastik
Vedums Husfars Idrottsförening 1964 Gymnastik, volleyboll 1995
Vedums Idrottsklubb 1927 Fotboll 1931
Vedums Ishockeyklubb 1962 Ishockey 1969
Vedums Motions- o Gympaförening 1964 Gymnastik 
Vedums Pistolskytteklubb 1951 Pistolskytte 
Vedums Skytteförening 1898 Skytte
Vedums Sportklubb 1923? Fotboll 
Vedums Sportskytteklubb 1950 Skytte 
Vedums Velocipedklubb Cykel 
Västerbitterna Skytteförening 1900 Skytte 

Älgen Ungdomsförening 

Önums Bordtennisklubb Bordtennis 
Önums Idrottsförening 1910 Fotboll 1920
Önums Skol-Idrottsförening Skolidrott 
Önums Skytteförening 1901 Skytte 
Önumsortens Skytteförening 1940 Skytte 
Österbitterna Skol-Idrottsförening Skolidrott 
Österbitterna Skytteförening Skytte 
Öttum/Vångabygdens Stallklubb 1986 Ridning 
Öttums Bordtennisklubb 1952 Bordtennis 
Öttums Idrottsförening 1932 Fotboll 
Öttums Skytteförening 1908 Skytte 

 


Senast uppdaterad: 2013-01-25

Uppdaterad: 07 DEC 2017 18:39


Välkommen till
Vara
Idrottshistoriska Sällskap

och
Kålles Rekord-Magasin

BIDRA TILL HEMSIDAN?
Om du har artiklar, bilder, statistik eller annat om din ort eller förening som du kan och vill bidra med så är detta oerhört välkommet! Hellre lite än inget alls. Allt inskickat material publiceras. Kontakta 

Jacob Johansson 
073-5970082
This is a mailto link

Postadress:
Vara Idrottshistoriska Sällskap
Carl-Owe Johanssonm, Kållegården 1
534 92 Tråvad

Kontakt:
Tel: +4651214012
E-post: This is a mailto link

Se all info